Tayland Başbakanı: Gazze’de tutulan 12 işçi serbest bırakıldı

İsrail ve Hamas arasında varılan 4 günlük geçici ateşkes ve rehine takası anlaşması kapsamında, Hamas’ın elindeki rehinelerin Türkiye saatiyle 17.00’de serbest bırakılması bekleniyor. İsrail basınına yansıyan bilgilere göre, bundan yaklaşık iki saat sonra ise İsrail hapishanelerinde tutulan 39 Filistinli tutuklu salıverilecek.

MISIR: REHİNELERİ TESLİM ALMAK İÇİN HAZIRLIK YAPIYORUZ

Mısır Devlet Bilgi Servisi, bir açıklama yaparak Katar ve Mısır’ın arabuluculuğunda varılan uzlaşma kapsamında İsrailli rehineleri teslim almak için hazırlık yaptıklarını bildirdi. Hükümetin medya ofisinden yapılan açıklamada, “Mısır’ın arabuluculuk çabaları, Hamas tarafından rehin tutulan aralarında kadın ve çocukların olduğu 12 Taylandlı ve 13 İsrailli’nin serbest bırakılması sonucunu beraberinde getirdi” denildi.

Tayland Başbakanı Srettha Thavisin, sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak Gazze’de tutulan 12 Taylandlı işçinin serbest bırakıldığının hükümetine teyit edildiğini söyledi

İSRAİL BUGÜN BIRAKILACAK FİLİSTİNLİLERİN İSİMLERİNİ YAYINLADI

İsrail de varılan anlaşma kapsamında hapishanelerden bugün serbest bırakılmaları planlanan 39 Filistinlinin isimlerini paylaştı. Filistin Esirler Cemiyeti ile Filistinli Esirler ve Eski Mahkumlar Konseyinden yapılan yazılı açıklamada, İsrail hapishanelerinden gün içinde serbest bırakılacak 24 kadın ve 15 çocuğun ismine yer verildi.

HAMAS: İSRAİL BAĞLI KALDIĞI SÜRECE BİZ DE BAĞLI KALACAĞIZ

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye de bugün yaptığı açıklamada, İsrail geçici ateşkes ve esir takası anlaşmasına bağlı kaldığı sürece kendilerinin de bağlı kalacağını söyledi.

Hamas ile İsrail’in uzlaştığı ‘çatışmalara insani ara verilmesi mutabakatı’ kapsamında İsrail hapishanelerindeki 39 Filistinli, İsrail’deki Damon ve Megiddo hapishanelerinden çıkarılarak geçici olarak Batı Şeria’daki Ofer Cezaevi’ne nakledilmişti. Filistinlilerin, Gazze’deki İsrailli rehinelerin teslim alınmasının ardından serbest bırakılması bekleniyor.

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalara 4 gün insani ara verilmesine ilişkin uzlaşma 24 Kasım Cuma günü saat 07.00’de (TSİ 08.00) uygulamaya girdi. Uzlaşıya göre Hamas’ın elindeki 50 İsrailli rehineye karşılık, İsrail hapishanelerindeki 150 Filistinli serbest bırakılacak. Serbest kalacak esirler her iki taraftan kadın ve çocuklardan oluşuyor. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x