Mehmet Özdilek’ten Dominik Livakovic vurgusu! ‘Kazanan haklıdır’

İsmail Kartal yönetimindeki Fenerbahçe, Süper Lig’in 24’üncü haftasında deplasmanda Antalyaspor’a konuk oldu. Zorlu karşılaşma sarı-lacivertlilerin 3 puanlık galibiyetiyle sona erdi. Fenerbahçe’nin zafer gecesini spor yorumcuları değerlendirdi.

Antalyaspor’u ve Sergen Yalçın’ı tebrik eden Mehmet Özdilek, “Fenerbahçe’nin bu zamana kadar oyun felsefese, rakip saha etrafında oynamaktı. Bugün Antalyaspor bu anlamda Fenerbahçe’yi çok geri koşturdu. Antalyaspor ve Sergen Hoca’yı tebrik edelim. Oyunu çirkinleştirmeden, kora kora bir mücadele oynadılar” dedi.

Galatasaray’ın kazanmasının Fenerbahçeli futbolcularda baskı yarattığını belirten Mehmet Özdilek, “Galatasaray’ın kazanması, bugün oynanan maçta Fenerbahçeli oyuncuların ve hocanın üzerinde baskı hissettirmiştir. ‘Biz de kazanmalıyız’ düşüncesi ön plana çıkmıştır. 1 gün önce kazanan çok rahat, ertesi gün çok keyiflidir maçı izlemek” diye konuştu.

Dominik Livakovic’in performansına vurguda bulunan Mehmet Özdilek, “Antalyaspor, topa daha fazla sahip olmuş. Başından sonuna kadar oyunun kontrolü Antalyaspor’daydı. Fenerbahçe için konuşurken, maçın en iyi oyuncusu için ortak noktada buluşamadık. Ama Livakovic gibi geldi bana. 2-3 tane çok enteresan top çıkardı. Onun haricinde bireysel performans olarak çok ön plana çıkan oyuncusu olmadı Fenerbahçe’nin. Fenerbahçe’nin tüm oyuncularının, ortak olduğu durağan oyundu bugünkü oyun” ifadelerini kullandı.

Dzeko’nun açık oyunlarda daha etkisiz kaldığını dile getiren Mehmet Özdilek, “Rakip sahada baskı kuran, rakip sahaya oyunu yığan bir Fenerbahçe yoktu bugün. Özellikle ilk 45 dakikada oto kontrolü ele alan bir Fenerbahçe olmadı. Daha çok rakibin ne yapacağını bekledi. Dzeko, çok fazla kenarlara ve geriye geldiği zaman fiziksel anlamda etkinliği düşünüyor. Orta sahada gelse bile, tek teke bıraksanız bile alıp gidecek şeyi yok” yorumunda bulundu.

Ferdi Kadıoğlu’nun etkinliğinin Antalyaspor tarafından kısıtlandığını belirten Mehmet Özdilek, “Ferdi Kadıoğlu ve Tadic tarafı en hareketli tarafı Fenerbahçe’nin, Antalyaspor orayı müthiş kapatmış. Ferdi Kadıoğlu’nu içeriye yönlendirdiler. Ferdi Kadıoğlu’nun geriden çıkışlarını göremedik bugün” dedi.

Kazanmanın önemine dikkat çeken Mehmet Özdilek, “Zor gibi görünen bir deplasmanda, oyunu çok fazla öne çıkarmadan kaliteli ayaklarıyla kazandığı bir maç olduğu Fenerbahçe’nin. Bu süreçte kazanmak çok değerli. Kazanan haklıdır” diye konuştu.

“BU ÇEKİŞME SAYESİNDE OYUNCU YETİŞTİRMELİYİZ”

Fenerbahçe’nin formuna dikkat çeken Ersun Yanal, “Bu iki takımın formu hepimizin heyecanını en yüksek noktaya çıkartıyor. Bu çekişme sayesinde oyuncu yetiştirmeliyiz mesela İsmail Yüksek, Fred ile yan yana oynayarak çok gelişti” dedi.

Tecrübeli futbolcuların Türk futboluna katkıda bulunabileceğini vurgulayan Ersun Yanal, “Dzeko gibi bir karakter, Tadic gibi Bonucci gibi karakterler bize çok şey katabilir. Son durak olmamalıyız. Eğer ki son durak olacaksa bile gelen oyuncuların mutlaka bir şeyler katabileceği bir kültür oluşturmalıyız” ifadelerini kullandı.

Fenerbahçe’nin başarısında yönetimin de etkili olduğunu belirten Ersun Yanal, “Fenerbahçe’nin bugün başarılı olmasının nedeni yönetimdir. Yönetim 18 transfer yapmış, 33 tane futbolcu göndermiş ve kadroyu kurmuş. Bunu yapan yönetim. Yönetim, hocasını alıyor, danışanlarını alıyor, alttan çalıştırdığı insanları alıyor ve bunları teknik direktöre veriyor. Bu takımın bu seviyede olmasının nedeni de teknik direktörüdür” diye konuştu.

İsmail Kartal ve Okan Buruk’a övgüde bulunan Ersun Yanal, “Hem İsmail Kartal hem de Okan Buruk bu noktaya kadar takımları çok iyi getirdiler. Bu oyunculardan sürekli bu şekilde performans almak çok önemli” yorumunda bulundu.

“OYUNDAN ZİYADE ATILAN GOLLER”

Futboldan ziyade gollerin ön plana çıktığını belirten Tugay Kerimoğlu, “Oyundan ziyade, atılan 2 tane kaliteli golün ön plana çıktığı 90 dakika diyebilirim. 2 golün de hazırlanışı, birisi Cengiz’in kendi başına, diğeri Batshuayi’nin ilginç bir vuruşu” dedi.

Skoru almanın önemine dikkat çeken Tugay Kerimoğlu, “Oyun burada başladığında, Fenerbahçe’nin performansı, bir önceki maçlardaki o baskılı oyun, rakip yarı sahaya yerleşme bugün yerini çok fazla boş alanlarla rakibe bırakmasıyla karşımıza çıktı. Bugünlerde kazanıyor olmak, iyi oyundan ziyade skoru almak çok önemli” diye konuştu.

İsmail Kartal’ın oyuncu tercihlerini değerlendiren Tugay Kerimoğlu, “Hep aynı isimlerin değişmesi, bir yerden sonra oyuncuların arasındaki problemi de çıkartır ortaya. Cengiz golünü atmış, 90 dakika tamamlatabilirsin. Szymanski’nin performansı yüzde yüz etkili olmadığı bir günde o bölgeye İrfan’ı atabilirsin. Burada bir arayışları bulması lazım İsmai Hoca’nın, bulmazsa bundan sonraki haftalarda problem yaşar” yorumunda bulundu.

Edin Dzeko’nun performansına değinen Tugay Kerimoğlu, “Santrforun özelliği, rakip ceza sahasında olması ve takım arkadaşlarının getirmesiyle onun işi bitirmesidir. Çok gezgin oynayan yapıda, hücum hattında sen eksilme görüntülerine sahip oluyorsun. Yardım etmen, topu koruman tamam ama oyunun bazı bölümlerinde çok kenarlara gitmesi, hücum bölgesinde eksik olduğunu gösterir” dedi.

Tugay Kerimoğlu son olarak şu ifadeleri kullandı: “En son söz, yapılan her doğrunun karşılığı hocaya yazılır. Bugün itibarıyla zor görünen deplasmandan 3 puanla dönüyorsa, işler doğrudur demektir. Başka bir açıklaması yok.”

“PSİKOLOJİK STRESİ VAR”

Psikolojik stresin Fenerbahçe’yi etkilediğini belirten İlker Yağcıoğlu, “Galatasaray zorlu gözüken Samsunspor maçını yaptı, Fenerbahçe zorlu görünen Antalyaspor maçını geçti. Üzerine düşeni yaptı. Rakibin bir gün önce senin 3 puan önüne geçiyorsa, bunun psikolojik olarak stresi de var. Oyunda etkilendi” diye konuştu.

Taraftarların yürekleri ağızda bir maçı geride bıraktığını vurgulayan İlker Yağcıoğlu, “Fenerbahçe’nin çok iyi bir maç mıydı, değildi. Özellikle oyunun son bölümünü yürekleri ağzında izledi Fenerbahçe taraftarları. Antalyaspor çok yoğun bir baskı kurdu. Neredeyse beraberlik golü geliyordu” dedi.

Bonucci’nin oyuna girmesini yorumlayan İlker Yağcıoğlu, “Szymanski’yi çıkartıp, Bonucci’yi aldı hoca. Bu maçı anlatıyor. ‘Aman bir stoper daha atayım, geliyor rakip, ben golü yememeyeyim’ diyor hoca. Çok alışık olduğumuz bir değişiklik değil Fenerbahçe’de” ifadelerini kullandı.

Fenerbahçe’nin oyunu dar alanda oynaması gerektiğine dikkat çeken İlker Yağcıoğlu, “Hakikaten Fenerbahçe son bölümde çok baskı yedi. Orta saha bugün dirençli ve üretken değildi. Ön bölgede çok fazla top tutamadı. Dzeko çok gezerek oynuyor ve bölgesinden uzaklaştığı için verimliliği düşüyor. Szymanski bugün çok yoktu. Stoperden kurtulmak için biraz gezersin ama baba bayağı seyahate çıkıyor. Kendi yarı sahasına kadar geliyor. Oradan bir daha geriye dönmesi gerekiyor. Biraz daha dar alanda hareket etmesi Fenerbahçe için daha iyi olur” yorumunda bulundu.

Batshuayi’nin daha önce oyuna girmesi gerektiğini belirten İlker Yağcıoğlu, “İki tane müthiş gol izledik. Batshuayi o topa nasıl vurdu, anlamadım ben. İlk devre ve ikinci devrenin sonu, iki gol ve 3 puan. Batshuayi değişikliği de çok geç yapıldı. Batshuayi her aldığı dakikada skor üretiyor, takıma katkı sağlıyor. Dzeko’da son haftalarda kötü vuruşlar yapıyor. Bence o değişiklik de geç yapıldı, Batshuayi’nin daha önce girmesi lazımdı. Bir de hocanın sürekli İrfan – Cengiz değişikliklerinden vazgeçmesi lazım. İrfan’ı ortada kullan, Tadic’i ortaya al, İrfan’ı diğer kanada al. Onu da yapabilirdi” dedi.

Fenerbahçe’nin zorlu bir maç kazandığına vurguda bulunan İlker Yağcıoğlu, “Fenerbahçe, kazanması gereken çok zorlu bir deplasmandan 3 puanı aldı ve mutlu bir şekilde İstanbul’a dönüyor. Ama oyun eski maçlara göre iyi değildi bunun altını çizeyim” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x